Nominations for the National Reality TV Awards 2012 are announced

by

The Apprentice , XFactor UK, The Voice, Dragon’s Den, Britain’s Got Talent , The Bachelor, Come Dine With me, TOWIE & Made in Chelsea, battle it out at this year’s National Reality TV Awards 2012 taking place on the 30th of August 2012.

The National Reality TV Academy today released nominations for this year’s prestigious National Reality TV Awards. National Reality TV Awards is the only worldwide Television awards shows specifically targeting the different sub-genres that make up Reality TV and the only TV awards show with all categories nominated and voted for by Television fans nationwide.

The National Reality TV Awards was born out of the need to recognize the worldwide producers, celebrities, participants, researchers, and industry that forms part of what is now on the forefront of the global television market.

The nominations were announced by former MP, Lembit Opik last night at the prestigious Shaka Zulu in Camden, London.

The Best TV Presenter category sees a battle between Paddy McGuinness (Take Me Out) , Tess Daly (Strictly Come Dancing) , Noel Edmonds (Deal or No Deal), Evan Davis (Dragon’s Den) , Christine Bleakley (Dancing on Ice) , Holly Willoughby ( The Voice) , Reggie Yates (The Voice) , Brian Dowling (Big Brother), Rick Edwards (Tool Academy) , Stephen Mulhern (Britain’s Got Talent) , Emma Willis (Big Brother’s Little Brother) whilst The Only Way is Essex and Made In Chelsea go head to head with Secret Millionaire, The World’s Strictest Parents, Supersize vs. Superskinny, Don’t tell the Bride battle it out for Best Reality Non-Competition Show.

In the Best Business Show category, it’s a battle between; The Apprentice, Dragon’s Den, Secret Millionaire, Mary’s Bottom Line, Undercover Boss, Young Apprentice and The Exclusives.

All nominations for the categories are submitted by the public and the public decide winners of each category by voting on the official NRTA website for their favourite shows, celebrities or participants. The winners of each category will be announced at the prestigious awards ceremony taking place on the 30th of August 2012.

Dragon Den star, Peter Jones (winner of last year’s Reality TV Personality of the year) commented “The National Reality TV Awards are authentic and just what the industry needs. It is the first awards ceremony of its kind to finally re-define the whole reality TV industry into genres and the fact that millions of TV viewers are in charge in determining the outcome only adds to its credibility”

The National Reality TV Awards is also used as a vehicle to raise awareness for several charities including DCT (Diamond Children’s Trust) which helps children in countries affected by war.

Voting starts on the 27th of June at 1pm on www.nationalrealitytvawards.com.

Due to a huge demand from viewers wanting to watch the NRTA live. The Academy has announced that the awards ceremony will be webcast live from the 30th of August 2012 giving an opportunity for millions of viewers to watch the awards ceremony live from www.nationalrealitytvawards.com and interact with other viewers as the winners are announced.

Please, find full list of this year’s 2012 nominees below;

Best Docu-Soap
o It’s all about Amy (Zig/Zag Productions/ Five)
o Tamara Ecclestone: Billion $$ Girl ( Two Four / Five)
o Secret Millionaire (RDF/ Channel 4)
o Junior Doctors (BBC 3)
o Big Fat Gypsy Weddings (Firecracker films/ Channel 4)
o The World’s Strictest Parents (Twenty Twenty TV/ BBC 3)
o London: The Inside Story (Channel 5)
o Peter Andre: My Life (ITV 2)
o Professor Green Unseen ( Pulse Films/ Channel 4)

Best Entertainment Show
o The Only Way is Essex (Lime Pictures / ITV 2)
o Made in Chelsea ( Monkey Kingdom / E4)
o I’m a Celebrity… Get Me Out Of Here! (ITV 1)
o Britain’s Got Talent (Syco TV/ ITV 1)
o The Biggest Loser (Shine Ltd ITV 1)
o The X Factor (Syco TV/ ITV 1)
o Dirty Sexy Things ( Betty TV/ E4)
o Strictly come Dancing
o Hot Like US (BBC 3)
o The Gadget Show (North One TV/ Five)
o The Choir Military Wives (BBC 2)

• Celebrity Personality of the Year
o Gavin Henson ( The Bachelor, Five)
o Jessie J (The Voice, BBC 1)
o Alesha Dixon (Britain’s Got Talent, ITV 1)
o Keith Lemon (Leigh Francis) (Celebrity Juice, ITV 2)
o David Walliams (Britain’s Got Talent, ITV 1)
o Russell Howard (Good News, ITV2)
o Coleen Nolan (Loose Women / ITV 1)
o Tulisa (X Factor, ITV 1)
o Denise Welch (Loose Women, ITV 1 )
o Matt Willis

• Best International TV Show

o Kourtney and Kim take New York (E!)
o Khloe and Lamar (E!)
o America’s Got Talent
o The X Factor U.S.
o America’s Next Top Model
o American Idol
o The Apprentice U.S.A
o The Bachelor U.S.A

• Best Business Show

o The Apprentice (BBC 1)
o Dragon’s Den (BBC 2)
o Mary’s Bottom Line (Five)
o Secret Millionaire (Channel 4)
o Young Apprentice (BBC 1)
o Undercover Boss (Channel 4)
o The Exclusives (Two four/five)

• Most Inspiring TV Show
o The Wright Stuff ( Princess Productions/ Five)
o Katie: The science of seeing again (Channel 4)
o Extraordinary People (Five)
o Dragon’s Den
o Secret Millionaire (Channel 4)
o Celebrity Wish list (Five)
o My Secret Past: Kate Thornton – Anorexic (Dragonfly/ Five)
o The Choir Military Wives (BBC 2)
o The Apprentice

• Best Reality TV Judge
o Gary Barlow (X Factor, ITV 1)
o Alesha Dixon (Britain’s Got Talent, ITV 1)
o Theo Paphitis (Dragon’s Den)
o Karren Brady (The Apprentice)
o Will.i.am (The Voice, BBC 1)
o Danny O’Donoghue (The Voice, BBC 1)
o David Walliams (Britain’s Got Talent, ITV 1)
o Adam Garcia (Got to Dance, Sky 1)
o Ashley Banjo (Got to Dance, Sky 1)
o Len Goodman (Strictly Come Dancing, BBC1)

Best TV Presenter
o Paddy McGuinness (Take Me Out, ITV1)
o Tess Daly (Strictly Come Dancing, BBC1)
o Noel Edmonds (Deal or No Deal, Channel 4)
o Evan Davis (Dragon’s Den, BBC 2)
o Christine Bleakley (Dancing on Ice, ITV 1)
o Holly Willoughby (The Voice, BBC 1)
o Reggie Yates (The Voice, BBC 1)
o Brian Dowling ( Five, Big Brother)
o Rick Edwards (Tool Academy, E 4)
o Stephen Mulhern (Britain’s Got More Talent, ITV 2)
o Emma Willis

• Best Reality Competition Show
o The X Factor ( Syco/ ITV 1)
o Strictly Come Dancing (BBC 1)
o Britain’s Got Talent (ITV 1)
o The Voice (BBC 1)
o I’m a Celebrity… Get Me Out Of Here! (ITV 1)
o Come Dine With Me (Channel 4)
o Coach Trip (Channel 4)
o Sorority Girls (E 4)
o Master Chef (BBC 1)
o The Apprentice (BBC 1)
o Shipwrecked (E 4)
o The Bachelor (Five)

• Best Reality Non-Competition Show
o The Only Way is Essex (Lime Pictures/ ITV 2)
o Made in Chelsea (Monkey Kingdom/ E4)
o Big Fat Gypsy Weddings (Firecracker Films/ Channel 4)
o Secret Millionaire ( RDF Media/ Channel 4)
o The World’s Strictest Parents (BBC 3)
o Supersize vs. Superskinny ( Remarkable TV/ Channel 4)
o Don’t Tell The Bride (BBC 3)

• Best Social Experiment Show
o Playing it Straight (Lion Television / Five )
o Tool Academy (Objective Productions/ E4)
o Secret Millionaire ( RDF Media/Channel 4)
o Supersize vs. Superskinny ( Remarkable Television/ Channel 4)
o The World’s Strictest Parents (BBC 3)
o Don’t Tell The Bride (BBC 3)
o The Biggest Loser (ITV 1)
o Sun, Sex and Suspicious Parents (Zodiak/ BBC 3)
o Shipwrecked ( RDF Media/ E 4)
o Celebrity Big Brother (Five)
o The Choir- Military Wives (BBC 2)

• Reality Personality of the Year
o Mark Wright (Hollywood Nights)
o James Arg (TOWIE)
o Amy Childs (All about Amy)
o Binky Felstead (Made in Chelsea)
o Jorgie Porter (Dancing on Ice, ITV 1)
o Paddy Doherty (Celebrity Big Brother)
o Gemma Collins (The Only Way is Essex, ITV 2)
o Spencer Matthews (Made in Chelsea)
o Georgia Salpa (Celebrity Big Brother)
o Jessica Wright (TOWIE)
o Katya Virshilas (Strictly come Dancing)

• Best Game and Dating Show

o Deal or No Deal (Remarkable Television/ Channel 4)
o Countdown (Channel 4)
o The Million Pound Drop (Channel 4)
o The Cube (ITV 1)
o A Question of Sport (BBC 1)
o Take Me Out (ITV)

• Best Talk Show

o The Jonathan Ross Show (Hot Sauce/ ITV 1)
o The Wright Stuff ( Princess Productions/ Five)
o The Graham Norton Show (So Television/ BBC 1)
o Alan Carr: Chatty Man (Open Mike / Channel 4)
o Loose Women (ITV 1)
o Piers Morgan’s Life Stories (ITV 1)
o OK! TV (Five)

• Best Self Improvement/ Makeover Show

o The World’s Strictest Parents (Twenty Twenty TV/ BBC 3)
o Tool Academy (Objective/ E 4)
o 60 Minute makeover (ITV 1)
o The Biggest Loser (Shine Ltd/ ITV 1)
o Secret Millionaire (RDF Media/ Channel 4)
o Supersize vs. Superskinny (Remarkable TV/ Channel 4)
o Gok’s Teens: The Naked Truth ( Maverick/ Channel 4)

• Best Music Act

o 2 Shoes (XFactor)
o One Direction (XFactor)
o Leanne Mitchell ( The Voice)
o Little Mix ( X Factor)
o The Military Wives
o Tyler James (The Voice)
o Marcus Collins (XFactor)

• Best Production Company
o Endemol
o Syco TV
o Lime Pictures
o Monkey Kingdom
o Objective Productions
o RDF Media

• Best Female Personality
o Sam Faiers (TOWIE)
o Millie Mackintosh (Made in Chelsea)
o Lucy Mecklenburg (TOWIE)
o Binky Felstead (Made in Chelsea)
o Elle Macpherson (Britain’s Next Top Model)
o Jade Nash (The Apprentice)
o Lauren Pope (TOWIE)
o Bilyana Apostolova (The Apprentice)
o Jessica Wright (TOWIE)

• Best Male Personality
o Joey Essex (TOWIE)
o Harry Styles (XFactor)
o Gareth Malone (Military Wives)
o Mario Falcone (TOWIE)
o Alex Reid (CBB)
o Adam Corbally (Apprentice)
o Ricky Martin (The Apprentice)
o Mark Wright (Hollywood Nights)

Comments

comments